Wątroba człowieka jest jednym z narządów narażonym stale na niekorzystne działanie toksyn. Niszczące mogą okazać się złe nawyki żywieniowe, ale też leki, zanieczyszczenia występujące w żywności, wirusy i bakterie. Warto podkreślić, że wątroba jest jedynym narządem człowieka, który w przypadku uszkodzenia sam potrafi się sam zregenerować, nawet w 50%

Funkcje wątroby

Wątroba pełni funkcję podręcznego laboratorium naszego organizmu. Bierze udział w metabolizmie niemal wszystkich substancji, jakie są wchłaniane w układzie pokarmowym. Jest ona miejscem, gdzie magazynowany jest glikogen, wielocukier będący jednym z głównych materiałów zapasu energetycznego dla naszego organizmu. W procesie glikogenolizy (czyli rozkładu glikogenu), który również odbywa się w wątrobie, uwalniana jest energia niezbędna do produkcji substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ustroju i wykorzystywana do rozkładu substancji szkodliwych. Bardzo szybko podczas niewydolności wątroby dowiadujemy się, jak niesamowicie ważną funkcję pełni ona w produkcji różnego rodzaju białek, w tym zdecydowanej większości białek osocza.

Bardzo ważna funkcja wątroby to metabolizm tłuszczów. W organie są one produkowane z białek oraz węglowodanów i  odpowiednio przekształcane w formy „użyteczne” dla organizmu (m.in. lipoproteiny, fosfolipidy). Narząd ten bierze również udział w procesach detoksykacji organizmu. Zarówno produkowane endogennie (czyli przez nasz organizm) substancje toksyczne, jak i te zaczerpnięte z zewnątrz są przekształcane w związki nieszkodliwe (np. poprzez sprzęganie z kwasem glukuronowym) i usuwane z organizmu. W skomplikowanych, wieloetapowych reakcjach w wątrobie metabolizowany jest również hem (powstały w wyniku rozpadu erytrocytów). Końcowym etapem tych reakcji w wątrobie są związki bilirubiny, której wartości często są badane podczas podejrzenia dysfunkcj.

Objawy uszkodzenia i dolegliwości wątroby

Najczęściej występującymi subiektywnymi dolegliwościami związanymi z wątrobą są:

 • zmęczenie,
 • apatia,
 • nadmierna senność,
 • objawy depresyjne,
 • zaburzenia koncentracji,
 • objawy grypopodobne,
 • niestrawność,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • jadłowstręt,
 • gorączka
 • bóle i gniecenia w okolicy prawego podżebrza.

Dlaczego kroplówka?

Komponent podawany w procesie wlewu kroplówką ma za zadanie oczyścić wątrobę z toksyn oraz przyspieszyć wątrobowe i mózgowe procesy odtruwania, wpływając na zmniejszenie stężenia amoniaku we krwi oraz wzmagając jego usuwanie. Amoniak jest substancją silnie toksyczną, działa niekorzystnie na układ nerwowy, a jego zwiększone stężenie jest bardzo niebezpieczne. Składniki aktywne kroplówki biorą udział w najważniejszych procesach detoksykacji amoniaku zachodzących w komórkach wątroby, zwanych hepatocytami. W przebiegu tych procesów ornityna i asparaginian pełnią rolę substratów oraz aktywatorów enzymów natomiast amoniak jest wiązany w cząsteczkach mocznika i glutaminy i w ten sposób eliminowany w formie nietoksycznej.

Składniki wlewu:

Ornityna – inaczej asparaginian ornityny w organizmie bierze udział w dwóch najważniejszych procesach detoksykacji, powstającego w wyniku przemian białek, amoniaku: syntezy mocznika oraz syntezy glutaminy. Proces syntezy mocznika i glutaminy zachodzi w hepatocytach, czyli komórkach wątrobowych. Lek jest aktywatorem enzymów biorących udział w tych przemianach, jak również jest substratem do syntezy mocznika. Ponadto efekt zmniejszenia stężenia amoniaku jaki wywołuje asparaginian ornityny jest spowodowany nasileniem syntezy glutaminy, czyli aminokwasu, w postaci którego amoniak jest wiązany zarówno w warunkach fizjologicznych jak i patologicznych.