Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Wszelkie niedobory płynów w ciele mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd, w tym skórę, dlatego tak ważna jest odpowiednia podaż wody. Stanowi: 50-55% masy ciała kobiety, 60-65% masy ciała mężczyzny, 65-75% masy ciała niemowlęcia. Organizm dorosłego człowieka, prowadzącego mało aktywny tryb życia, traci dziennie około 2.600 ml wody. Około 200 ml wydalane jest przez układ oddechowy, 500 ml przez skórę, i 1.500 ml przez nerki. Przyjmuje się iż na każdy 1kg masy ciała należy wypić 35 ml wody.

Woda spełnia szereg funkcji w naszym organizmie jak np. dostarczenie składników odżywczych do tkanek i zachowanie odpowiedniej ilości krwi w organizmie. Natomiast głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, korzystnym dla jego funkcjonowania, poziomie. Istotną rolą wody jest także usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu. Niestety, ciało człowieka nie ma zdolności do magazynowania wody. Oznacza to, że jej straty należy na bieżąco uzupełniać. Wodę tracimy z organizmu w związku z różnymi procesami (oddychania, trawienia itp.), działaniami (nasilony wysiłek fizyczny), stanami (gorączka) i warunkami atmosferycznymi (wysoka temperatura powietrza).

 

Oznaki odwodnienia organizmu

Jakie są objawy odwodnienia?

  • pragnienie to pierwszy sygnał, jaki organizm wysyła, gdy potrzebuje wody. Nawet niewielki jej brak może powodować nieprzyjemne konsekwencje. UWAGA! Pragnienie z wiekiem zanika, dlatego osoby starsze powinny regularnie pić wodę, nawet gdy nie odczuwają go.
  • zmiany w kolorze lub ilości oddawanego moczu. Kolor moczu powinien być delikatnie żółty. Jeśli jest ciemnożółty lub pomarańczowy – pijemy za mało. Z kolei jeśli jest jasny – pijemy za dużo. Warto jednak pamiętać, że niektóre pokarmy i lekarstwa mogą wpływać na kolor i ilość moczu. Jeśli mocz trwale zmienia swoją barwę, należy skonsultować się z lekarzem.
  • zmęczenie lub senność. Utrata płynów rzędu 1-3 proc. masy ciała, (co uważane jest za łagodne odwodnienie) może powodować uczucie zmęczenia i senności podczas wykonywania codziennych czynności.
  • bóle głowy – utrata płynów o 1,4 proc. masy ciała powoduje bóle głowy oraz złe samopoczucie u zdrowych kobiet. Woda potrafi także zmniejszyć ból głowy w ciągu 30 minut.
  • zmiany elastyczności skóry. Odwodnienie może powodować zmiany w wyglądzie i fakturze skóry. Zdrowa i dobrze nawilżona skóra będzie napięta i elastyczna.
  • rozdrażnienie – odwodnienie może mieć znaczący wpływ na funkcje mózgu. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować podrażnienie i zaburzenia czynności mózgu.

Nasza kroplówka witaminowa lepsza niż szklanka wody

Kroplówka nawadniająca to najszybsza droga do uzupełnienia niedobrów i wyregulowania poziomu wody w naszym organizmie. Warto się w tym miejscu zatrzymać i zdać sobie sprawę, że kroplówki nawadniające wykorzystywane są w szpitalu na każdym kroku i w różnych sytuacjach począwszy od małych dzieci (w przypadku odwonienia organizmu) jak i u osób w starszych. Jako działania zapobiegające, nawadnianie drogą dożylną w szpitalu niczym się nie różni od nawadniania w naszej klinice z wyjątkiem warunków. Składniki wlewu zostały tak opracowane by dostarczyć nie tylko samej substancji nośnej jaką jest woda lecz też wielu składników odżywczych do naszego organizmu.

Składniki wlewu:

Na– Sód „zajmuje się” regulacją równowagi kwasowo- zasadowej, wpływa na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, a wraz z potasem reguluje napięcie mięśniowe oraz przewodzenie bodźców w komórkach nerwowych. Zarządza gospodarką wodną organizmu, utrzymując odpowiedni poziom nawodnienia i odpowiada za jej trafne rozmieszczenie w ustroju.

K– Potas pobudza wydzielanie insuliny, uczestnicząc w syntezie węglowodanów i białek. Wpływa na odpowiednie funkcjonowanie systemu nerwowego, pracy mięśni, bierze udział w dotlenianiu mózgu, poprawiając funkcję myślenia oraz koncentrację. Odpowiada za gospodarkę wodna ustroju, kontrolę ciśnienia krwi i pracę nerek.

Mg– magnez, jest składnikiem kości i zębów. Bierze on udział w ponad 300 procesach w naszym organizmie. Są to procesy, które regulują różnorodne reakcje biochemiczne, w tym syntezę białek, funkcje mięśni i nerwów, kontrolę poziomu glukozy we krwi i regulację ciśnienia krwi. Odgrywa również istotną rolę w aktywnym transporcie jonów wapnia i potasu przez błony komórkowe, a proces ten jest ważny dla przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu mięśni i prawidłowego rytmu serca. Obniża poziom cholesterolu, chroniąc przed uszkodzeniem mięśnia sercowego.